Рецидив вживання наркотиків
Рецидив – це повторне повернення до вживання наркотиків чи алкоголю після тривалої ремісії. Нажаль, якщо бути відвертими, то рецидив, досить часте явище серед одужуючих залежних.
Але варто відмітити, що цьому явищу можна запобігти і залишитися в чистоті від вживання заборонених речовин. Проте, щоб цього досягти, слід дотримуватися певних рекомендацій. От сьогодні про це і піде мова..
До слова скажемо, що часто залежні настільки бояться рецидиву, що своїми неправильними вчинками, навпаки провокують себе і свою психіку на повернення до вживання. Тому, подолання страху рецидиву – це невід’ємна частина одужання від наркотичної, алкогольної чи ігрової залежності!
Причини страху та рецидив вживання наркотиків
До основних причин розвитку страху рецидиву можна віднести такі фактори:
- Попередній досвід невдач – тобто, якщо все ж таки, хоча б одного разу після лікування, людина зривалась у своєму житті, то всі наступні спроби залишитися в ремісії будуть супроводжуватися своєрідним страхом чергового падіння і так по колу.. Іншими словами, після кожної невдачі людина втрачає віру на позитивний результат в одужанні від залежності.
- Невпевненість у власних силах – за великий відсоток виздоровлення від залежності, в більшій частині, відповідає сам залежний і його рівень вмотивованості на успішний результат. Але хвороба так працює, що надиктовує свої правила одужання: типу перекласти відповідальність за вживання на батьків чи рідних, зневіритися у власних силах і вкінці кінців просто здатися перед залежністю.
- Тиск з боку оточення – тут говориться про завищені очікування від сім’ї та суспільства, коли залежний закінчив процес психосоціальної реабілітації і повернувся у відкритий соціум. Сім’я чекає швидких і потужних результатів та постійно контролює кожен крок залежного, чим, власне, створює додатковий тиск на психіку і занурює людину в стан тривожності та переживань, що в подальшому породжує страх рецидиву або ж і сам рецидив!
Ми навели основні причини.. Насправді їх може бути набагато більше і в кожного вони свої. Кожна людина особлива і індивідуальна, тому не існує універсальної причини страху рецидиву для кожного пацієнта..
Ознаки рецидиву вживання наркотиків
Щоб зрозуміти, що ви, чи хтось із ваших рідних, які були в проблемі наркозалежності чи алкоголізму, панічно бояться рецидиву, що в свою чергу прямо пропорційно впливає на якість життя в ремісії, варто звернути увагу на два типи ознак наявності цього страху.
Біологічні ознаки рецидив вживання наркотиків – це коли в людини «на обличчі написано», що вона в даний момент чогось боїться. Такий стан може супроводжуватись тремтінням рук, нечіткою мовою, тривожністю, почервонінням обличчя та ін..
Психологічні ознаки рецидив вживання наркотиків – можуть проявлятися в ситуаціях, які зв’язані з повсякденним життям. Тобто людина, цілеспрямовано, може уникати спілкування з оточенням, не бажає розвиватися особистісно. Також намагається уникати відповідальності, за покладені на неї обов’язки, не хоче ходити на роботу та інше.
У людини тільки одна нав’язлива ідея – зберегти тверезість! З одної сторони – це хороше і правильне бажання, але успіху воно не матиме, бо з таким типом мислення залежний неодмінно, рано чи пізно повернеться до вживання наркотиків чи алкоголю.
Подолання страху рецидиву
Щоб знайти вирішення проблеми – найперше що потрібно, це усвідомити що проблема все ж таки є! Так само і зі страхом рецидиву..
Позбутися цих нав’язливих і страхітливих думок можливо! Варто тільки звернутися за професійною психологічною допомогою та виконати певні поради фахівців. Як можна подолати страх рецидиву?
Відповідь на це питання досить проста – вам потрібно розробити план дій, який допоможе стабілізувати психоемоційний стан. Краще це зробити разом з професійним психологом або кваліфікованим консультантом з хімічної чи не хімічної залежності. Створивши план дій – його потрібно неодмінно дотримуватись. Маленькі кроки ведуть до великих результатів!
Переваги подолання страху рецидиву
Що ж дасть вам подолання цього страху? Найперша і найголовніша перевага – це зміцнення психологічного та емоційного здоров’я. Вийшовши з цього параноїдального стану, людина здобуває свободу від такого типу думок, що в свою чергу дає можливість жити повноцінним життям! Це дає можливість відчувати ті почуття і емоції, які відходили на другий план, бо в голові крутилися тільки одна думка «як не зірватись, як не зірватись, як не зірватись!!!».
Людина починає повноцінно соціально адаптуватись та відчуває себе повноцінним членом суспільства, який здатний знайти своє місце під сонцем і створити щось нове і щасливе у своєму житті.. Такий стан дає змогу підвищити і саму якість життя!
Замість того, щоб загороджувати себе від суспільства та уникати нових знайомств, поїздок та планів, людина стає відкритою та комунікабельною. Розвиває себе і свої сильні сторони! Працює над зміцненням впевненості в собі та своїх силах!
Ось таке життя має проживати кожен залежний, одужуючи від цієї страшної хвороби, а не сидіти в закритій квартирі чи будинку і рахувати хвилини, години, та дні з моменту останнього вживання!
Методи побудови впевненості
Без сумніву, що порятунок тонучих – це справа самих тонучих! Так і в лікуванні залежності.. Але без сторонньої допомоги в цій справі не обійтися! Якби це було так просто – то не існувало б ні центрів реабілітації наркозалежних, ні постреабілітаційних програм підтримання чистоти. Дієвими і сучасними методами побудови впевненості в собі будуть:
- Допомога терапевта чи групи.
- Розвиток особистісних навичок.
- Практика самовпевненості.
Найбільш дієвим методом буде комплексний підхід, тобто використання всіх вище зазначених практик в комплексі разом. Ви можете відвідувати групи самодопомоги, паралельно працюючи з психологом в індивідуальній терапії. Не забувайте при цьому і розвивати свою особистість! Це може буте як кар’єрне зростання в улюбленій справі, так і розвиток нових звичок та хобі!
Наступні кроки для зміцнення впевненості
Процес роботи над собою – це праця, довжиною в життя. Тут не можна зупинятися! І коли ви вже почали розбиратися в собі і своїх страхах – то потрібно продовжувати робити це на постійній основі! Наступним кроком, ми би порадили, щоб була робота над встановленням меж і кордонів в середині сім’ї, а вже потім в близькому оточенні.
Це дасть змогу уникнути додаткових стресових ситуацій, які можуть провокувати рецидив. Правильні і раціональні психологічні кордони кожної людини – це запорука повноцінного щасливого життя! Тільки так ви зможете по справжньому відчувати себе людиною!
Не слід також і забувати про пошук нових джерел натхнення. Бо кожна особистість здатна звикати до обставин і середовища, в якому знаходиться і з часом перестає отримувати від цього задоволення. Тим більше це про залежних людей!
Поради для близьких
Отож, на завершення сьогоднішньої статті дамо ще й кілька порад для близьких людей залежного.. Ви маєте бути терплячими та з розумінням відноситись до почуттів людини, яка втрапила в проблему залежності. Постійні крики, підозри та тотальний контроль не вбережуть залежного від зриву! Навпаки – пришвидшать його..
Тому терпіння, розуміння та моральна підтримки, ось що потрібно залежному на початкових етапах його соціальної адаптації та інтеграції..
А ще, за більш детальною інформацією радимо вам звернутися до професіоналів своєї справи з клініки Пульс! Ми з радістю допоможемо вам та вашій сім’ї в подоланні страху рецидиву!
Результат залежить від твоїх дій – Почни лікування вже сьогодні!
Одужуй з комфортом із клінікою “ПУЛЬС”!
Клініка “Пульс” – там де ти особливий!
Відгуки наших вдячних пацієнтів
Література
Воробйова Т.В.Профілактика залежності від психоактивних речовин : посібник із розроблення та впровадження програм формування життєвих навичок у підлітків групи ризику / Т.В. Воробйова, А.В. Ялтонська. – М. : УНП ООН, 2008.
Навчально-методичний посібник „Комунікативні техніки зміни поведінки підлітків та молоді”, Фонд Народонаселення ООН (UNFPA), 2008.
Дуже корисна інформація, скільки перечитала про залежність але такої інформації ще не бачила.
Працюю психологом з залежними тому дуже добре знаю що рецидив роз поширений нажаль, і мега важливо людям знати як з ним бути і що робити .
Так насправді рецидив дуже коварний І не щадить нікого. Тому люди із залежністю мають Бути дуже обережними до свого емоційного стану та заздалегідь проводити хоча-би якийсь самоаналіз.
Головне прийняти для себе що ти залежна людина і мати бажання змінити своє життя. А тут у кожного по-різному головне не зупинятися в роботі над собою,не жити в ілюзії що хвороба сама уйде. Все в ваших руках!
Треба дотримуватись рекомендацій, які надали в клініці, та на мою думку робота з психологом нікому не нашкодила. Тому треба продовжувати працювати над собою та зі спеціалістом.☝️
Сам все це проходив і все вірно встаті написано. І завдяки реабелітації, та дотримання порад. Залишаюся вже 6 років тверезим!!!
Пропрацювавши свою невпевненість та страхи зі спеціалістами з хімічної залежності у людини зростають шанси на тверезість.Щоб уникнути рецидиву необхідно проводити самоаналіз час від часу і працювати над собою.
Я б рецидив назвав би процесом і не можливість справитись з своїм емоційним станом або проблемами . І залежне мислення бачить лише одне вирішення , це повернення до вживання.
Дуже корисна інформація і насправді потрібно бути обережним із залежністю із її проявами. І повністю користуватися цією інформацію яку надають в клініці. Дотримуватись максимально всіх рекомендацій.
На мою думку щоб не було рецидиву потрібно просто памʼятати завжди свою проблему. Тому що тільки ми забуваємо хто ми- відразу повертаємося до вживання.
Проходив ці складні етапи і моду сказати що підтримка дуже важлива!
Дякую авторам статті за слушні поради, які неодмінно варто застосовувати на практиці кожній залежній людині, яка хоче побороти свою хворобу. Очікувати, що все вирішиться само собою не варто. Слід розвиватись як особистість, встановлювати гармонійні кордони з оточуючими і безумовно шукати підтримки в людей, які пройшли цей непростий шлях одужання.
Дуже цікава стаття, велика вдячність людям які допомагають залежним,сама людина собі допогти не зможе, завдяки вашій роботі є надія на нормальне життя. Дякую кліці пульс 🙏♥️.