Вступ
Безсумнівно, що психосоціальна реабілітація – це найбільш дієвий метод лікування всіх типів залежностей! Жоден інший варіант одужання не дає таких результатів, які дає реабілітація в клініці.. Проте, це тільки перший крок до виздоровлення. Він є основним і фундаментальним, але не єдиним! Не менш важливим елементом лікування залежності є – постреабілітаційний період, який включає в себе безліч рекомендацій для запобігання рецидиву залежності і небажаного повернення до вживання.
Профілактика рецидиву після реабілітації – це невід’ємна частина терапевтичного процесу! В сьогоднішній статті мова піде про рекомендації, яких слід дотримуватися після закінчення терапії в клініці і поверненні в відкритий соціум, для того щоб ремісія від вживання була стійкою, довготривалою та якісною.
Розуміння природи рецидиву
Рецидив – це повернення до вживання. Щоб запобігти цьому процесу, слід розуміти його природу та причини розвитку. Факторів зриву може бути безліч, тому що, кожна людина індивідуальна і особлива. По різному бачить цей світ, перепроживає емоції та реагує на зовнішні подразники.. Але ми постараємось виділити основні причини розвитку рецидиву після реабілітації, які притаманні більшості залежних:Не дотримання рекомендацій від фахівців.Систематичний стрес та втома.Відсутність розуміння своїх почуттів та емоцій.Низька фінансова грамотність.Дефекти характеру (лінь, хитрість і т.д.)Нехтування заборонами. До слова, будь-який зрив можна попередити, варто тільки дотримуватись рекомендацій стосовно постреабілітаційного процесу та покроково виконувати стратегію, з якою ми вас познайомимо в цій статті..
Стратегія 1: Продовження терапії та участь у групах підтримки
Як ми вже говорили, постреабілітаційна підтримка залежних – це невід’ємна частина одужання від цієї страшної хвороби. Вона відбувається шляхом систематичних зібрань в колі залежних. В колі людей, які тебе підтримають і зрозуміють, в якій би ти ситуації не знаходився. Такі зустрічі найчастіше проводяться раз на тиждень в форматі «анонімних наркоманів». Клініка Пульс також використовує свій авторський підхід. Ми кожного тижня збираємось в терапевтичному колі або ж на різноманітних спортивних заходах, що дозволяє в певній мірі проговорити свої почуття та виплеснути емоції. Це потрібно для профілактики та запобігання рецидиву!
Стратегія 2: Розвиток нових інтересів та здоровий спосіб життя
Здоровий спосіб життя після реабілітації – це запорука якісної чистоти і тверезості. Не може так бути, щоб людина просто тільки кинула вживати алкоголь чи наркотики і залишилася в стійкій ремісії.. Потрібні кардинальні зміни в мисленні та поведінці. Одним з аспектів, є здоровий спосіб життя! Коли ми відмовляємося не тільки від алкоголю чи наркотиків, а й від інших руйнівних шкідливих звичок. Коли ми розвиваємо в собі нові хобі, якими ми заміщаємо стару залежну деструктивну поведінку. Це потрібно робити щоденно! Спортивне харчування, дотримання дієт, саморозвиток та ще багато інших позитивних моментів здатні витіснити думки про вживання і ейфоричну пам’ять від нього на другий, а то і на останній план!
Стратегія 3: Управління стресом та емоціями.
Людина, в прийнятті рішень, керується почуттями та емоціями, які вона відчуває в той момент. Вміння володіти собою в складних стресових ситуаціях – це ознака емоційної зрілості та інтелекту. Залежна людина, тим більше, повинна знати про методи боротьби зі стресом, щоб в критичних ситуаціях розуміти і виконувати чіткий алгоритм дій для запобігання рецидиву.
Бо часто-густо залежний не хоче виконувати рекомендації, а підсвідомість йому видає простий і доступний план для зняття стресу – прийняти чергову дозу і життя стане знову кращим!
Стратегія 4: Побудова здорових відносин та відновлення кар’єри
Відновлення стосунків в сім’ї та соціумі – ось наступний етап після проходження психосоціальної реабілітації в центрі. Програма говорить, що це виняткова необхідність! Залежний повинен почати життя з чистого аркушу паперу. Тут мається на увазі зміна поведінки. Чесність, неупередженість і готовність діяти – ось три кити, на яких будується стійка ремісія і щасливе життя в сімейних стосунках.
Також не варто забувати про самореалізацію у вигляді роботи. Кар’єрний зріст – це те, за допомогою чого, залежний отримуватиме задоволення, гормони радості, які раніше йому давала психо-активна речовина. Залежній людині просто не обхідно досягати нових висот, без цього не варто розраховувати залишитись в чистоті від вживання!
Стратегія 5: Духовний розвиток та допомога іншим
Людина живе та одужує від хвороби по чотирьох сферах:БіологічнаПсихологічнаСоціальнаДуховна Часто духовною сферою відновлення нехтують і відносять її на другий план.. Цього робити вкрай не потрібно! Справа в тому, що духовність та волонтерство важлива складова життя після реабілітації. За допомогою волонтерства залежний починає відчувати свою значимість та підіймає внутрішню самооцінку. Як говорять в нас: «допомагаючи іншим – ти допомагаєш собі!» Тільки стикаючись з людьми, яким ти можеш допомогти, можна дійсно відчувати справжню радість та духовне наповнення!
Стратегія 6: Регулярний моніторинг стану
Що таке моніторинг стану? Це глибоке розуміння того, що з тобою відбувається в той чи інший конкретний момент. А ще краще, коли твоєму процесу одужання від залежності ставлять об’єктивну оцінку зі сторони. Таку оцінку можуть зробити тільки професіонали та фахівці, які розуміються на процесі психосоціальної реабілітації від залежності. Робота зі спонсором та наставником – ось ключ до успіху! Коли ти правильно оцінюєш свої дії, вчинки, почуття та емоції, то це допомагає тобі зрозуміти на якому ти етапі одужання. А також запобігає рецидиву та є хорошою профілактикою проти небажаних зривів!
Стратегія 7: План дій при тязі до вживання.
Ні для кого не секрет, що сама по собі реабілітація – це перший етап і фундамент чистоти. Але фізичний і психологічний стан людини не буває постійно стабільним. Від постійних стресів та знервованості може з’являтися фізичний потяг до вживання.
На мові наркоманів це називається «тяга». Досить небезпечний стан, який не можна недооцінювати! Щоб побороти тягу до вживання наркотиків, вам слід дотримуватися певних рекомендація та алгоритму дій:Зателефонувати наставникуЗнайти безпечне місце в колі не залежних людейЗробити щось, що принесе вам задоволення. Для того щоб мозок отримав порцію дофаміну, якого так вимагає.Проговорити свої почуття і думки в колі близьких та рідних. Розуміння того, що тяга це не довготривалий процес, а також дотримання вище наведених рекомендацій дозволить вам успішно побороти тягу до вживання наркотиків!
Висновки
Отож, якщо підвести підсумки сьогоднішнього матеріалу, то варто зробити висновок – успішне життя після реабілітації можливе! Воно таким може і має бути! Варто тільки розуміти, що це досить серйозний і копіткий процес! Залежний має розуміти, що якість ремісії залежить від нього самого. Ми вам навели основні сім стратегій, яких потрібно дотримуватися після завершення психосоціальної реабілітації перебуваючи у відкритому соціумі. Це основні правила, якими керується клініка Пульс у своїй багаторічній практиці.
Насправді їх може бути більше або менше, все залежить від особливостей кожної окремої людини. Індивідуальний підхід – це основне кредо нашої клініки Пульс у місті Львів! Тому не відкладайте початок нового щасливого життя без наркотиків чи алкоголю на завтра.. В залежності кожне наступне вживання може стати останнім! Записуйтесь на безкоштовну і абсолютно анонімну консультацію з фахівцями клініки Пульс. Ви зможете отримати відповіді на турбуючі вас питання, а також отримати рекомендації щодо початку лікування наркотичної чи алкогольної залежності!
Результат залежить від твоїх дій – Почни лікування вже сьогодні!
Одужуй з комфортом із клінікою “ПУЛЬС”!
Клініка “Пульс” – там де ти особливий!
Відгуки наших вдячних пацієнтів
Література
Брейен, Д. Наркотики / Д. Брейен – м. : махаон, 1998.
Іванова, Є. Б. Як допомогти залежному / Є. Б. Іванова. – 2-е вид., Перераб.
Ісмуков, Микола Миколайович Без наркотиків: програма попередження та подолання наркотичної та алкогольної залежності / Микола Миколайович Ісмуков. – Ростов-на-Дону : Фенікс, 2004.
Якщо людина хоче залишатися тверезою , вона буде притримуватись кожної рекомендації, і згадувати чому її вчили на реабілітації☝️
Тверезе життя виглядає як постійна робота над собою, дисципліна і дотримання рекомендацій, кожен етап вимагає зусиль і відповідальності
Зрив, це також частина процесу виздоровлення!Тут нема нічого страшного! Головне вчасно звернутися за допомогою!
Дуже цікава .Буду з годен що по закінчен реабелітацію залишатися без спілкування і духовного розвитку залишатися не получится. Тому треба дотримуватись порад. Якіх надають на реабелітацію . Знаю на своєму опиті ,сам через все це проходив .
Тверезість це постійна робота над собою,і тут нема якихось часових відрізків,коли слід закінчувати працювати і змінюватись,якщо ти займаєшся собою,дотримуєшся рекомендацій то шансів залишитись тверезим і не допустити рецидиву набагато більше.
Гарна стаття. Я сам проходив реабілітацію в цій клініці,і розумію як важливо дотримуватись рекомендацій для того щоб не зірватися.Це не складно,головне не боятись звертатися за допомогою.
Лишь комплексно можно , помочь зависимому, огромное спасибо.
Дуже цікава інформація, проте як працювати над собою і своєю проблемою, і підтримувати свою ремісію. Дякую клініці ,,Пульс” що завжди надаєте різну і цікаву інформацію.
Реабілітація це як цікава подорож до нормального життя,всюди існують правила і рекомендації , якщо потрібен результат потрібно чути рекомендації і притримується правил.
Я був в проблемі залежності від наркотиків більше 20-ти років і скажу вам що стратегія запобігання рецидиву це невід’ємна частина процесу лікування знаю сам з власного досвіду.Завдяки клініці “Пульс” я живу зараз повноцінним життям без наркотиків.Хороші спеціалісти які спасають життя людей.Молодці👍
Чудова стаття, максимально корисна інформація, слідкуючи цим рекомендаціям шанси на тверезість збільшуються!
Як на мене дуже тяжко керувати своїми почуттями та емоціями. Дійсно так і є пам’ять говорить поступати по старому , вжити і забути про все. Я в такі моменти згадую до чого мене привело вживання і як багато я втратив.
Я як залежна людина яка знаходиться в тверезості 4 роки згідна на всі 100 з кожним пунктом . Всі вони дуже важливі для стійкої ремісія. Стаття просто супер, відразу видно що пишуть справжні професіонали своєї справи!!!