Блок автора
Жмаков Олег Анатолійович

Жмаков Олег Анатолійович

Професія: Психіатр-нарколог вищої категорії

Вік: 60 років

Стаж роботи: 37 років

Місце роботи: Головний лікар клініки “Пульс”

Коротка біографія: Жмаков Олег Анатолійович закінчив Національний медичний університет імені О.О. Богомольця за спеціальністю “Психіатрія”. Протягом 37 років він працює з пацієнтами, які страждають від залежностей, поєднуючи клінічний досвід із сучасними методами лікування. Автор низки наукових публікацій та статей про наркологію та психіатрію. На даний час допомагає людям відновитися та одужати після залежності від алкоголю і наркотиків у клініці Пульс, місто Львів.

Духовний вимір: подорож до спокою через історії та серця людей

Уявіть собі людину, яка любить слухати людей, копатися в їхніх історіях і допомагати їм знаходити світло навіть у найтемніші дні. Звуть її Анна – психологиня з добрим серцем і цікавим поглядом на світ.

Вона багато років вивчала, як духовність стає тією ниточкою, що зв’язує тіло, розум і душу в одне ціле, особливо коли життя кидає виклики на кшталт залежності.

Сьогодні Анна хоче поділитися з вами своїми відкриттями – не як лекторка з кафедри, а як друг, що розповідає про те, що бачила і чула по всьому світу, від далеких куточків до рідної України.

Духовний вимір: більше, ніж просто слова

Анна завжди вважала, що холістичний підхід – це як пазл, де кожна частина важлива. Але до чого туту духовність? Це якраз і є той клей, який усе скріплює. Вона допомагає людям ставити складні запитання: “Хто я такий?”, “Навіщо я тут?”, “Що залишиться після мене?”. Це не про релігію в строгому сенсі – хоча для когось це Бог, – а про зв’язок із чимось величезним: природою, космосом або просто внутрішнім голосом. Внутрішній спокій, про який Анна так часто говорить, – це не коли все ідеально, а коли ти можеш дихати спокійно, навіть якщо навколо буря. Вона багато подорожувала і бачила, як це працює в різних куточках світу. Згадати хоча б Тіт Нат Хана, в’єтнамського ченця, який став для неї справжнім учителем, навіть не знаючи про це. Він учив, що спокій можна знайти в найпростіших речах – наприклад, коли миєш посуд, повністю віддаючись цьому моменту.

Під час війни у В’єтнамі він не ховався в монастирі, а допомагав людям, залишаючись спокійним усередині. Його “активний буддизм” надихнув тисячі, і Анна досі посміхається, згадуючи його слова про те, що щастя – це вибір. А потім був Віктор Франкл, чия історія пробирає до мурашок. Психіатр, який пережив концтабори, він помітив, що ті, хто знаходив сенс – мрію про сім’ю чи ідею книжки, – трималися довше. Його “Людина в пошуках сенсу” лежить на полиці в Анни як нагадування: навіть у пеклі можна знайти світло. Франкл став для неї прикладом того, як дух перемагає обставини.

Але ближче до дому, у пострадянському просторі, Анна бачила свою, особливу духовність. В Україні, де вона виросла, після розпаду СРСР люди ніби заново вчилися дихати вільно. Атеїзм змінився пошуком – хтось повернувся до православ’я чи греко-католицтва, а хтось шукав сенс у природі та традиціях предків. На заході України Ганна бачила прочан, які йшли до Зарваниці чи Почаєва. Вони йшли босоніж, молилися, а навколо – ліси й поля, ніби сама земля їх обіймала. А в Києві вона натрапила на “Танець Сонця” – молодь збиралася в колі, рухалася під музику, з’єднуючись зі світом без слів. Це було красиво і щиро. Одного разу в Києві Анна познайомилася з волонтерами з “Духовного маяка”. Це було 2015 року, коли переселенці з Донбасу намагалися почати життя заново.

Одна жінка, яка втратила будинок, поділилася з нею: “Я думала, що все скінчено, але тут ми молилися разом, говорили про сенс, і я зрозуміла – я жива, і це вже багато”. А в Америці Анна зустріла Джона, ветерана В’єтнамської війни. Він розповідав, як садив квіти в реабілітаційному центрі й відчував, що повертає світові шматочок добра. “Війна забрала в мене все, але я посадив цей сад”, – говорив він, і в його очах було світло. Серед тих, хто надихав Анну, був отець Андрій Зелінський, український капелан.

Він ходив із військовими на передову, молився з ними, писав книжки на кшталт “Соняхи”, де розмірковував про сенс життя в хаосі війни. А ще Оксана Забужко, письменниця, чиї роботи, такі як “Польові дослідження з українського сексу”, показували, як українці шукають себе після радянського минулого. Ці люди для Анни – живі докази того, що духовність не вмирає навіть у найважчі часи.

Духовність і одужання: якір у бурю

Анна часто працювала з людьми, які боролися із залежністю, і бачила, як духовність стає їхнім рятівним колом. Це не просто розрада – це шанс заново зібрати себе по шматочках. Людина, яка раніше бачила сенс тільки в пляшці або шприці, раптом розуміє, що вона частина чогось більшого. Релігія може дати рамки – молитви, ритуали, а світська духовність – свободу, чи то через мистецтво, природу, чи то через допомогу іншим. Анна читала дослідження, де йдеться, що ті, хто знаходить духовну опору, на 20-30% рідше зриваються. І вона бачила це на власні очі.

Залежність розвитку наркоманії від духовності в країнах Європи

Цей графік показує взаємозв’язок між відсотком людей, які вірять у Бога або вищу силу (дані Eurobarometer 2010), та відсотком населення з проблемним вживанням наркотиків (PDU, дані EMCDDA 2022) у вибраних європейських країнах.

данні для вивчення Рівень духовності (% віруючих) Рівень наркоманії (% PDU) 50 75 100 0 0.33 0.67 1 PL IT ES DE UK FR SE

Взяти хоча б програму “12 кроків”. Другий крок – про довіру до “сили могутнішої” – для багатьох став поворотним. Білл Вілсон, один із засновників Анонімних Алкоголіків, сам пройшов через це. У 1934 році, в лікарняній палаті, він пережив видіння світла і вирішив, що його місія – рятувати інших. Так почався рух, який змінив мільйони життів. А для тих, хто не хоче релігії, Анна радила стоїцизм – ідеї Марка Аврелія про те, що треба приймати те, що не змінити, і працювати над тим, що у твоїх руках. В Індії Анна познайомилася з доктором Ашоком Беді. Він лікував залежних від опіатів йогою та медитацією.

Один хлопець, Радж, колишній водій, розповідав їй: “Я вперше відчув тишу всередині себе, і зрозумів, що хочу вчити дітей у своєму селі”. Це було його відродження. А Екхарт Толле, автор “Сили теперішнього моменту”, надихнув Анну своєю історією – від депресії до просвітлення через усвідомленість. Його шлях – приклад для тих, хто шукає світський підхід. В Україні залежність часто росте з пострадянських ран – бідності, безробіття, війни. Анна бачила, як церковні громади беруть на себе цю важливу роль.

Практики: кроки до себе

Анна вірить, що духовність – це не тільки думки, а й дії. Вона любить розповідати про три практики, які бачила як використовуют інші і стараєтся використовувати сама.

Медитація вдячності

Це як маленький ритуал – сідаєш, заплющуєш очі й думаєш, за що ти вдячний. Може, за друзів, за сонце, за чашку чаю. Учені з Каліфорнії кажуть, що це будить у мозку позитивні зони, знімає стрес. Опра Вінфрі, наприклад, роками вела щоденник подяки – навіть заходи сонця записувала. В Японії Анна чула про ченців дзен, які повторюють “наму аміда буцу”, дякуючи за кожен вдих. Один із них, який пережив цунамі 2011 року, говорив їй, що це тримало його на плаву. В Україні подяка – це “подяка”. Після Майдану у Львові з’явилися “Вечори подяки” – люди писали листи тим, хто їх підтримав.

Холотропне дихання

Це потужна штука – глибоке дихання, яке відкриває підсвідомість. Станіслав Гроф придумав його, коли ЛСД заборонили. Люди бачать образи, плачуть, звільняються. В Україні Наталя Сиротич навчає цьому ветеранів АТО. У Харкові Сергій, який боровся з алкоголем після війни, розповів Ганні про “світлу річку” з бачення – і кинув пити. Це не для всіх, але для тих, хто готовий, – справжній прорив.

Ведення щоденника

Щоденник – як розмова із собою. Джеймс Пеннебейкер довів, що це знижує стрес. Анна згадувала Ганну Франк, чиї записи у війну були світлом у темряві. В Австралії в неї був клієнт – хлопець на ім’я Майк, залежний від наркотиків, писав щоденник про дитинство і зрозумів, що його біда – самотність. Тепер він соціальний працівник. У пострадянському світі щоденники – це традиція. В Ужгороді “Слова зцілення” вчить писати людей щоденники коли вони перебувають у кризі.

Мета після залежності: новий горизонт

Анна знала, що залежність залишає величезну прірву у душі, але вірила – це шанс почати заново. Маслоу говорив, що після їжі та даху над головою люди тягнуться до самореалізації, і після одужання це особливо важливо. Рассел Бренд кинув наркотики і знайшов себе в йозі та подкастах. Малкольм Ікс у в’язниці відкрив іслам і став борцем за права. У Бразилії Пауло роздавав суп бездомним і відкрив центр допомоги. Таких прикладів безліч…

В Україні мета часто народжується зі стійкості. Олексій Соловей в Одесі створив велоклуб для молоді після наркотиків. Олена Білозерська надихає служінням країні. У Вінниці Дмитро, колишній героїновий наркоман, відновлював храм і казав: “Я будую не тільки стіни, а й себе”.

Як шукати мету? Анна радить озирнутися назад – що тішило раніше? Почати з малого – допомогти другу, посадити квітку. Запитати себе: “Що я ціную?” – сім’ю, свободу? Пробувати нове – волонтерство, мистецтво. І головне – не поспішати. Мета – це шлях, який відкривається крок за кроком.

Замість фіналу

Анна дивиться на світ з усмішкою. Вона бачила, як духовність зцілює – від Тіт Нат Хана до отця Зелінського, від медитації до храму у Вінниці. Це не про ідеальне життя, а про те, щоб знайти своє світло. І якщо ви коли-небудь відчуєте себе загубленим, вона б сказала: “Почни з маленького кроку. Ти потрібен цьому світу”.

Якщо проблеми з наркотиками чи алкоголем заважають жити, не відкладай – звернися до клініки “‘Пульс” у Львові. Тут на тебе чекають досвідчені фахівці, індивідуальний підхід і шлях до свободи від залежності!

16 відповідей

  1. Як завжди, цікава стаття! Коли ми (залежни) кидаємо вживати,нам не вистачає того кайфа ,що був,і його треба чимось замінити. Тут у кожного своя тема. Мені ,наприклад ,допомогла подолати алкогольну залежність духовність. Я цім підпітуюсь і досі в ремісії, вже два роки.

    1. Стаття дуже цікава. Як і всі попередні.Погоджусь з автором. Що без духовності немає одужання. Коли мене почали лікувати від наркоманії,я не вірив в Бога. Но з часом прийшов к вірі. І розумію що не зміг би залишатися тверезим майже 6 років без віри. Бо до цього багато разів пробував кинути . Но на такий великий термін не получалося.

  2. Мого друга лікували від наркоманії і мені здається що завдяки духовності він і врятувався.
    Цікава стаття, дякую.

  3. В Пульсі мене лікували від наркоманії та показали що таке духовність бо у вживанні такого слова як духовнісь не знав.Це зовсім не релігія це просто добрі справи допомога іншим та прості розмови які допомагають.

  4. Спасибо большое за информацию, очень интересно. Благодарю центр за помощь, помогли вылечить алкоголизм и закодировали от алкоголя мужа коллеги по роботе.

  5. Особисто я відчула свободу після того, як допомогли вилікувати від наркоманії мене, лише через духовність. Якби не віра в Вищу Силу, в Бога, я б не ожила для нового життя! Я безмежно вдячна клініці ” Пульс” за допомогу. Закодували від алкоголю товариша, допомогли в лікування алкоголізму, та лікування наркоманії тут дієве та ефективне. А кожна стаття- надзвичайно цікава та корисна! Дякую!

  6. Дякую за статтю, є знайомі які лікувалися від наркоманії тільки завдяки духовної складової в них вийшло змінити своє життя.

  7. Класна стаття👍
    Мого знайомого лікували від наркоманії,згодом він став волонтером та тепер допомогає іншим людям вийти з цієї ж проблеми.Він відзнайшов сенс життя в допомозі іншим .

  8. Дякую авторам за пізнавальну статтю. Я як залежна людина яка лікувалась від наркоманії, можу сказати що без духовності досягти ремісії дуже тяжко.

  9. Духовність для мене стала відкриттям, коли мене лікували від наркоманії. Думала, що нічого вже не допоможе, але клініка “Пульс” стала відправною точкою моєї тверезості. Перепробувала багато чого, крім, мабуть, кодування від алкоголю, бо це не моя тєма, але алкоголіків також багато, їх також лікують і досить успішно. Вдячна за ефективне лікування від наркотиків

  10. Доброго дня!Проходив лікування від алкоголізму,та вважаю що духовність дуже важлива на шляху змін та виздоровлення.І кожен для себе має розуміти Господа!Адже відпустити тяжкі моменти та минуле деколи тяжко,але зрив в основному через якісь травми або моменти з минулого.Дякую за допомогу у моєму лікуванні!

  11. Я лікувався від наркоманії в клініці Пульс і проходив роботу по крокам. Повіривши у Бога чи у Вищу Силу я довірив Йому своє життя і вірю що допомога іншим замежним людям це те чим я ушу щаніматись. Бо помагають іншим я помагає собі.

  12. Цікава інформація дякую лікарю і людям які мене підтримували під час лікування мене вилікували від наркоманії в клініці Пульс.

  13. Насправді мало хто пише про духовну частину одужання ,в лікування від наркоманії чи лікування від алкоголізму. ☝️Але насправді це ,є не відʼємна частина Лікування від залежності .без неї неможливо🤷🏼‍♂️

  14. Згідна на всі 100 що треба в щось вірити , а і наче сенс життя просто втрачається …Коли мого чоловіка лікували від наркоманії я також дуже вірила , кожного дня просила Господа щоб він йому допоміг і дав мені сили це все проходити. Приїхав після повного курсу лікування додому , зараз ця віра вже на двох, в нас все дуже добре .

  15. Не кидайте дорогих вам людей сам на сам з жахливою проблемою. Кожна людина заслуговує на шанс на нове, здорове життя. Звертайтеся до фахівців наркологічної клініки “Пульс” міста Львів. Вони допоможуть вам або вашим близьким вилікувати алкоголізм подолати наркозалежність і повернутися до повноцінного життя.
    Дякуємо, Олегу Анатолієвичу, за чудова статтю!
    Щиро дякуємо Вам і всім працівникам клініки за турботу про кожного пацієнта, і важку самовіддану роботу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *