1. Вступ.
Будь-яке лікування наркоманії чи алкоголізму розпочинається з утримання від вживання! Іншими словами, щоб розпочати повноцінний курс психотерапії від залежності, спочатку потрібно подолати серйозний етап, який викликає колосальний страх у наркозалежних – це абстинентний синдром або синдром відміни, як ще його називають лікарі. В простонароді цей процес звучить як: ломка, кумар, похмілля, «вихода» та «отходняки».
Саме цей етап викликає найбільший супротив у залежного перед початком лікування. Людина просто боїться болю та неприємного стану, який наступає, через деякий час, після закінчення вживання наркотиків чи алкоголю. Більшість наркоманів відмовляється від допомоги, у вигляді реабілітації, саме через страх перепрожити абстиненцію..
2. Причини страху перед абстинентним синдромом.
Є кілька пояснень тому, що наркозалежний смертельно боїться ломок.. Ось кілька основних з найбільш відомих:
– Фізіологічні механізми залежності – це фізичні та психологічні процеси в середині організму залежної людини, які мають свої індивідуальні особливості, котрі сформувалися за час довгих років життя в наркоманії чи алкоголізмі. Наркоман на підсвідомому рівні боїться ломок і не готовий їх проходити. Він сам того не розуміє.. Та і будь-які аргументи для нього не мають значення. Страх опановує його і диктує свої правила.
– Попередній негативний досвід або чутки – коли залежна людина, хоча б раз пробувала злізти з наркотиків і перепроживала ломки та абстинентний синдром – то в майбутньому формується страх знову це проходити. Тим більше, підсвідомість говорить, що це не принесе позитивного результату і не варто навіть починати. А також, неабиякий вплив, мають чутки та оповідання інших залежних, що хоч колись відходили від наркоманії. Варто зазначити, що здебільшого ці історії, дещо, перебільшені. Проблема ломок не така страшна, якщо їх лікувати в професійній наркологічній клініці!
– Страх перед невідомим – так завжди, ти боїшся чогось нового.. Тим більше, коли наслухався «дивовижно страшних» байок від інших наркозалежних..
3. Ознаки абстинентного синдрому.
Як же ж можна зрозуміти, що у вас чи ваших рідних розпочався абстинентний синдром? Що вказує на це? Як розібратися в тому, яке саме лікування потрібно в той чи інший момент? Бо від правильно підібраної медикаментозної терапії залежить і безболісність знімання абстиненції в залежного.
Є ряд факторів, по яких можна сформувати об’єктивну картину та допомогти людині, з її проблемою. Стосовно медикаментозної детоксикації – то вона може бути абсолютно різна в кожному окремому випадку. Буває так, що одні й ті ж симптоми в кожного викликають різну реакцію. Тому і препарати потрібні різні! І до слова, процес детоксикації має відбуватися в спеціалізованому закладі.
На присутність абстиненції можуть вказувати :
– Погане самопочуття.
– Високий або низький тиск.
– Тремтіння тіла.
– Підвищена пітливість.
– Біль в суглобах.
– Тривожність.
– Депресивні стани та інше..
Це основні симптоми синдрому відміни після вживання наркотиків чи алкоголю.
4. Етапи абстинентного синдрому.
Кожен абстинентний синдром має свої етапи та стадії розвитку. Цей процес можна розділити на три фази:
– Початковий – він проявляється в перші кілька годин після відміни. Супроводжується мінімальними симптомами, про які ми писали раніше.
– Пік симптомів – це найскладніший і найбільш небезпечний етап. Його слід перепроживати тільки в спеціалізованій наркологічній клініці і під наглядом професійних лікарів. Він має супроводжуватись медикаментозною детоксикацією всього організму. А також під чітким моніторингом фізичного стану людини і всіх життєво важливих показників здоров’я.
– Поступове полегшення – воно настає після прокапування організму. Швидкість полегшення залежить від того, який вид психоактивних речовин приймала людина, та від індивідуальних особливостей організму кожної окремої особистості.
5. Методи подолання страху та дискомфорту.
Як ми вже говорили, страх – то найбільша перешкода на шляху до повноцінного одужання від наркоманії чи алкоголізму. Як же подолати страх? Найбільш дієво це можна зробити методом спілкування з людьми, які розуміються на лікуванні залежності. Саме відкриті і кваліфіковані розмови про етапи абстиненції та шляхи її подолання, допоможуть подолати страх перед цим синдромом! Ну і не забуваємо про медичний супровід та медикаментозну підтримку правильними препаратами!
6. Переваги подолання абстинентного синдрому.
Чим же важливе подолання абстинентного синдрому для залежної людини? Варто сказати, що без цього подолання, людина просто не зможе перейти до наступного етапу лікування, у вигляді психосоціальної реабілітації..
Якщо залежний пройде медикаментозну детоксикацію – то він зможе стати повноцінним учасником терапевтичної спільноти в рамках реабілітаційного центру. Зняття симптомів похмілля чи ломки від наркотиків – це перший крок до фізичного одужання. Людина отримує ясний розум і свободу дій, для подальшого лікування залежності.. Також до неї приходить психологічне зміцнення та впевненість у власних силах. Наркозалежний, позбувшись ломки, починає розуміти і бачити, що вихід із проблеми все ж таки існує. І хвороба не така страшна, як про неї говорили. Підвищується самооцінка, що дає змогу стати відкритим і довіритись людям, які хочуть допомогти. Це відкриває нові можливості, та способи їх реалізації..
7. Наступні кроки після подолання абстинентного синдрому.
Вся інформація, що ми навели вище, дуже корисна і може врятувати ваше життя, чи життя близької вам людини.. Але, якщо бути чесними, то суто подолання абстиненції не вирішує проблему наркотичної чи алкогольної залежності. Не буває так, що людина прокапалась і тут же вилікувалась від цієї страшної хвороби.. Медикаментозна детоксикація – це тільки перший крок, який, безперечно, надважливий!
Зробивши цей крок, не варто зупинятися на досягнутому, бо може здатися, що ломка чи похмілля вже не тривожить, і це і є свобода від залежності.. Але, нажаль, це не так! Після медикаментозного етапу лікування залежний має неодмінно перейти на етап психосоціальної реабілітації, а згодом і ресоціалізації. Тільки повноцінний комплексний підхід здатний принести такий бажаний позитивний результат в одужанні від алкоголізму чи наркоманії.
Додатково також потрібно паралельно брати участь у індивідуальній психотерапії. Глибока робота зі своїм персональним психологом або психотерапевтом дозволить пропрацювати та відпустити психологічні травми та образи, які в більшій частині випадків і призвели до розвитку будь-якої хімічної чи не хімічної залежності.
Не варто також ігнорувати поради наставників, щодо розвитку нових позитивних звичок, які прийдуть на зміну старим та деструктивним. Важливим також є рекомендація щодо хобі чи якогось систематичного заняття, яке буде приносити такі бажані гормони радості дофаміну та адреналіну.
А ще для більш детальної інформації та побудови індивідуального плану одужання від залежності ми радимо звернутися до професіоналів своєї справи з наркологічної клініки Пульс, що знаходиться у місті Львів.
8. Поради для близьких.
Що ж стосується близького оточення наркозалежної людини, яка вирішила подолати абстинентний синдром, то тут також дамо вам кілька дієвих рекомендацій, які допоможуть в цьому нелегкому процесі:
– Допомога та психологічна підтримка.
– Холодний розум і рішучий підхід.
– Створення комфортного середовища для того, щоб залежний згодився на початок лікування.
– Власна психологічна підготовка – тобто робота з психологом, для того, щоб ви спокійніше перенесли цей етап.
Отож, сьогодні ми розповіли вам про страхи та труднощі в процесі абстинентного синдрому. Використовуйте поради та довіряйте своє життя тільки перевіреним наркологічним клінікам!
Клініка Пульс – завжди поряд!
Корисна інформація..
Сам дуже боявся похмілля!!
Симптоми описані як є насправді 👍 дякую за поради для рідних 🙏 це важливо.
Дійсно абстинентний синдром дуже тяжкий процес, але без нього ніяк не обійтися. Після виходу з нього нарко залежні назавжди запам’ятають цей час. І в більшості випадків не захочеться знову вживати. Але потрібно враховувати що хвороба залежності прогресує і з часом «мозок може почати розповідати залежному, що на цей раз так погано не буде, можна потроху вживати. Вживання знову приведе до абстинентного синдрому, але вже гіршого, бо з кожним разом все тяжче і тяжче виходити з цього стану.
На мою думку, головне це бажання змінити своє життя,а “ломку” легше подолати за допомогою правильно обраного закладу.
Абстинентний синдром ,(в народі:ломка) залежні дуже бояться. Це невиностма біль яку знімають вживанням . На початку реабілітацію є початковою задачою позбутись абстиненції.
В час ломки дуже важливо приділяти увагу на свій психологічний стан і працювати з психологом і це допоможе стабілізуватися.
Дуже цікава стаття. Багато корисної інформації. І без подання абстненції 100% виздоровлення не почнеться.
Багато хто не знає що абстинентнийй синдром можна пройти безболісно в клініці з кваліфікованою допомогою , медицина пішла в перед.
поради дуже корисно ! дякую.
Дуже важливо допомогти залежному здолати абстиненцію, т.к, це один з найболючих етапів одужання
Дякую за корисну інформацію, яка може допомогти не лише побороти абстинентний синдром, а і зберегти життя. Не варто нехтувати небезпекою, яку несе собою абстинентний синдром, а відразу звертатись за професійною допомогою! І звичайно не обійтись без подальшої реабілітації, якщо хочеться вирішити проблему і не піддавати ризику власне життя.
Через страх ломок,наркоман може вживати дуже довго,і відкладати своє лікування роками.Тут без втручання близьких не вийде.Залежного треба вмовити на лікування і після зняття симптомів,займатись з мисленням залежного.