Загальні поняття реабілітації залежних
Проблема залежності має широке розповсюдження у суспільстві та є раковою пухлиною кожної сім’ї у яку вона прийшла. Не завжди сам залежний усвідомлює, що він хворий. Якщо бути відвертими, то і рідні залежного не завжди розуміють що це хвороба! Починають її приховувати від оточуючих, мінімізують проблеми та наслідки, не мають бажання до будь яких дій…І як наслідок – дозволяють хворобі продовжувати розвиватись, так би мовити, створюють тепличні умови, де хвороба прогресує а наслідки стають ще більш серйозними! Проте, якщо все ж таки ви розумієте ступінь серйозності ситуації – то у нас для Вас є хороша новина! Проблему залежності можна і потрібно лікувати! В цій статті ми познайомимо Вас з традиційним методом психосоціальної реабілітації залежних від наркотиків, алкоголю чи ігроманії людей.
Традиційні методи реабілітації залежних
До традиційних методів лікування залежності відносять:
- Групову психотерапію
- Індивідуальну психотерапію
- Сімейну психотерапію
Далі ми детально розкажемо про кожен з цих методів. Варто відмітити що якогось універсального методу для всіх не існує. Вам краще, з допомогою кваліфікованої консультації в клініці, підібрати індивідуальний та сучасний метод лікування залежності, який підійде саме для Вас!
Групова психотерапія залежності – це найдієвіший метод лікування алкоголізму, наркоманії та ігроманії, який існує на даний момент у світі! Є різні напрямки, починаючи від відвідування групових зібрань анонімних наркоманів (АН) та анонімних алкоголіків (АА), закінчуючи довготривалим лікуванням в стаціонарі клініки. За статистичними даними науковців, найбільш дієвий спосіб лікування залежності – це психотерапія в стаціонарі. Обгрунтувати цю думку можна тим, що в стаціонарі набагато менший ризик зриву і повернення до вживання на початковому етапі виздоровлення, бо у пацієнта просто немає фізичної можливості вживати. А ще, він додатково отримує полегшення для свого організму за допомогою медикаментозної детоксикації. У нас авторська програма реабілітації, що включає комплексний підхід та всі відомі сучасні методики лікування залежності, а також елементи програми «12 Кроків».
Індивідуальна терапія залежності – це хороший напрямок в лікуванні залежності, але фахівці рекомендують його не як окремий вид лікування, а як елемент підримуючої терапії після проходження курсу в стаціонарі, або ж хоча б після медикаментозної детоксикації. Індивідуальна терапія включає в себе щотижневу роботу з психологом та щоденну дистанційну роботу зі спонсором або наставником. Зазвичай, залежному дуже тяжко, на початковому етапі, випрацювати в себе звичку щоденної роботи над собою. Постійно хочется знайти більш легкий шлях відновлення, або ж взагалі відмовитись від вже існуючого. Тому і є рекомендація стаціонару, щоб пацієнт випрацював у себе навички роботи над собою та життя в невеликих рамках.
Сімейна психотерапія – дієвий та комплексний підхід. Сім’я відіграє одну з найважливіших ролей в процесі одужання. Наша клініка, проводить не тільки лікування самого залежного, але і працює з сім’єю та близькими рідними. Ми щоденно даємо інформацію та інструменти для боротьби зі співзалежністю! Кожного тижня проходять абсолютно анонімні та безкоштовні онлайн групи з нашими психологами, де ви можете задати свої питання, які вас турбують, та отримати кваліфіковану відповідь. Лікування співзалежності – це невід’ємний етап, в процесі одужання самого залежного. Не варто нехтувати рекомендаціями щодо співзалежності та її проявів у вашій сім’ї!
Соціальна реінтеграція залежного
Вище ви отримали інформацію щодо традиційних методів лікування залежності, але це ще не все що Вам потрібно знати про лікування цієї хвороби. Варто відмітити, що залежність, хоч і є не виліковною хворобою, згідно класифікації, проте вдало піддається лікуванню, а мільйони людей навчаються з нею жити та знаходяться в стійких, довготривалих і щасливих ремісіях!
Щоб досягти позитивного результату в лікуванні, вам потрібно знати, що боротьба з залежністю повинна продовжуватись кожного дня. Важливим аспектом в процесі одужання для залежного буде – етап соціальної реінтеграції.
Зазвичай в більшості випадків, за час свого вживання, залежна людина не тільки вбиває свій організм а й втрачає всі соціальні зв’язки, перестає бути відповідальною, влазить в кредити, борги та проблеми з законом.. Це результат залежного мислення та залежної поведінки. Побороти ці наслідки допоможе процес соціальної реінтеграції.
Завданням процесу ресоціалізації та соціальної адаптації є – інтеграція залежного в суспільство для повноцінного життя. На цьому етапі людина вчиться заново жити тверезим життям в новому світі. Випрацьовує нові навички та відповідальність, вчиться правильно розпоряджатись фінансами (в залежних з цим проблеми) та набуває вмінь правильно реагувати в стресових ситуаціях і не намагатися вирішувати всі проблеми шляхом вживання алкоголю чи наркотиків.
Важливу роль в процесі соціальної інтеграції залежних відіграють громадські організації, які займаються соціальними проектами та заходами. Наша організація не стоїть осторонь цих справ. Разом з Національною Поліцією України ми проводимо щоквартальні профілактичні дії щодо запобігання та профілактики наркозалежності. Зафарбовуємо інтернет адреси та посилання на громадських будівлях, проводимо лекції в навчальних закладах та багато інших процесів, в яких активну участь приймають самі ж виздоровлюючі залежні. Також, разом з Обласними Молодіжними центрами, співпрацюємо в напрямку розвитку нових навичок та знайомств у залежних людей. Навчаємо їх бути відкритими та комунікабельними без психоактивних речовин!
Все це являється комплексним підходом в лікування залежності. Не може бути позитивного результату – якщо не підходити до вирішення проблеми комплексно! Але варто зазначити, що це нелегкий процес як для самого залежного так і для його рідних.. На початкових етапах ви зіткнетесь з небажанням лікуватися або не розумінням проблеми в самого залежного. Дійти до лікування – це досить копіткий процес, який потребує терпіння і емоційної стабільності..
Ви завжди можете розраховувати на наш професіоналізм. Ми дамо гуманні та ефективні рекомендації як змотивувати Вашого рідного на одужання.
Не відтягуй процес одужання на завтра – почни жити вже сьогодні з клінікою «Пульс»
Розділ з найчастішими запитаннями
Чи можна лікувати залежність?
Так, проблему залежності можна і потрібно лікувати. Існує кілька методів реабілітації, які допомагають людям повернутися до повноцінного життя.
Які існують традиційні методи лікування залежності?
Традиційні методи включають групову, індивідуальну та сімейну психотерапію. Важливо знайти підхід, який буде найефективнішим для конкретної особи.
Що таке групова психотерапія і як вона допомагає?
Групова психотерапія є одним із найефективніших методів лікування, що включає відвідування зібрань і може тривати довгий час. Це допомагає залежним розділити свій досвід та отримати підтримку від однодумців.
Як працює індивідуальна терапія?
Індивідуальна терапія включає регулярні зустрічі з психологом та дистанційну роботу зі спонсором або наставником, що допомагає залежним працювати над собою щоденно.
В чому полягає роль сімейної психотерапії?
Сімейна психотерапія забезпечує комплексний підхід, де лікується не тільки залежний, але й його сім’я. Це допомагає боротися зі співзалежністю та покращує процес одужання.
Що таке соціальна реінтеграція і чому вона важлива?
Соціальна реінтеграція є процесом, під час якого залежна особа вчиться жити тверезим життям, випрацьовуючи нові навички та відповідальність. Вона допомагає залежним відновити соціальні зв’язки та адаптуватися до суспільства.
Яку роль відіграють громадські організації в процесі реабілітації?
Громадські організації проводять соціальні проекти та заходи, які сприяють соціальній інтеграції залежних, навчають їх новим навичкам та допомагають розвивати комунікабельність без використання психоактивних речовин.
Чому не варто відкладати лікування залежності?
Відкладання лікування може призвести до погіршення стану залежного та ускладнення процесу одужання. Раннє звернення за допомогою збільшує шанси на успішне відновлення.
Література
ОСНОВИ РЕАБІЛІТАЦІЙНОЇ ПСИХОЛОГІЇ, Л. Гридковець, Т. Вебер, Н. Журавльова, О. Запорожець, О. Климишин, Д. Креймейер, А. Мокроусова, Н. Пророк, Н. Сиротич, Т. Сіренко, Л. Царенко, Н. Шапошник. – 2022
Наші соціальні мережі
Схожі статті
Доброго дня!Насправді залежність це дійсно проблема,яку розуміють не всі!Незалежна людина мало що розуміє про цю хворобу.Груповий процес насправді має єфект та впливає на сприйняття по новому,сприйняття дійсно проблеми,а не наслідків.Тому що вживання та зриви залежних це проблема яка сидить глибоко,і не завжди залежний готовий вникати в її корінь.Залежному легше махнути рукою та і все.Однак в громадських організаціях працює групова терапія,вона дуже важлива,тому що у групі всі однакові та всі з однією хворобою.І прийняти пораду легше від людини якою можна назвати братом,братом по хворобі.
Лайк.Хотіів би відмітити цю статтю,так я дізнався нову та корисну інформацію.На мій погляд сімейна психотерапія забезпечує комплексний підхід де разом із залежним виздоровлюють і його рідні .Бо рідні зачасту можуть як направити залежного в правильну сторону,так і нашкодити у його виздоровлення.Згоден з автором статті.
Дуже доступно написано, я ніколи не думав що це велика проблема, і знею так важко боротися. Мені сподобалося що допомога іде не тільки наркозалежним, але і рідним надають інформацію, про проблему. Дякую.
Проблема вживання дуже сильно вкорінилась в нашому суспільстві, від неї страждають як діти так і батьки.Дуже цікава стаття де все розписано поступово і в доступній формі. Дякую вам за вашу працю.
Дуже добре що є індивідуальний підхід до пацієнта , тому що не всім підходить стандартний курс програми на лікування залежного. А етап ресоціалізації необхідний!! та є важливим ,тому що залежному потрібно навчитися жити в соціумі.
Як на мене – то найважливіше це ресоціалізація залежного…але нажаль без реабілітації не можливо дійти до ресоціалізації.
Багато чув про сімейну терапію, але не бачив ніде щоб вона входила в курс лікування, хотілося б більше про це дізнатись, бо багато хто повертається в сімʼю де жив і знову зривається, через непорозуміння
Привіт , я сам залежна людина,і про це знаю зі свого досвіду ,сам проходив ці всі етапи і завдяки програмі та спеціалістам клініки Пульс находусь в чистоті майже 2роки. Не відкладайте своє лікування на потім , змініть своє життя в кращу сторону.
Насправді це далеко не дрібниця і часто можна захищатися мінімізацією, але вчиться отримувати емоції у тверезості це куди прекрасніше, і знову нагадала що такі ж люди з однією проблемою можуть тільки допомогти
Моя донька багато років знаходилась у вижанні , вже не знала до кого звернутись за допомогою . Як останій шанс вирішили спробувати реабілітаю в клініці Пульс. Де вона пройшла повний курс , займалась як гроповою, так і індивідуальною психотерапією. Хочу відмітити що спеціалісти допомагали і мені навчитись краще розуміти себе, свою дитину і цю хворобу. Завдяки цьому ми впорались з такою великою бідою, минуло вже 4 роки .
Від всих мам хочу вам подякувати за вашу працю і цю статтю , адже це рятує людей!!!
Дуже цікаво і грамотно подана інформація! Особисто пробувала багато психологів , психіатрів і не завжди вони знають свою справу. Тут треба щоб люди точно розуміли стосовно нашої хвороби і хотіли допомогти . Дякую вам велике за допомогу , знайома з вами вже декілька років і знаю ваше відношення до залежних людей !
Так насправді є така проблема, знайомий стикнувся і насправді після того як відходить фізично завжди чогось не вистачає і знову зривається, мені була корисною стаття що до комплексного підходу, розповім і покажу йому сподіваюсь що вплине позитивно
Мій син залежний, а я співзалежна…
Зараз я це усвідомлюю , живу з цим …
Все, що я тут прочитала я через це пройшла… Добре, що є клініки, що займаються цією проблемою і повертають людей до життя …Все це ОК. Я вважаю , що бажання буди здоровим в першу чергу залежить від самого залежного. Ну і від підтримки його близьких.
Думаю, що ця стаття підказка що робити, для тих, хто зіткнувся з такою проблемою.
Почерпнув для себе багато цікавого, і нового про процес лікування, думав що це проходить якось інакше, побачив за людей начебто вчать жити заново, це дуже круто
Хороша стаття.Мій чоловік вилікувався тільки завдяки повному курсу реабілітації.Все інше не допомагало.