Зміст

Визначення – що таке алкоголізм у літньому віці
Симптоми алкоголізму в літньому віці
Причини алкоголізму в літньому віці
Класифікація алкоголізму в літньому віці
Ускладнення алкоголізму в літньому віці
Діагностика та лікування алкоголізму в літніх людей
Профілактика та рекомендації

Алкоголізм трапляється не тільки серед людей молодого та середнього віку. Випадки виникнення залежності у літніх людей частішають і потребують особливої уваги.

Алкогольна залежність – важке і небезпечне захворювання, яке завдає непоправної шкоди здоров’ю.

Звернення до лікаря-нарколога спеціалізованої клініки на початкових стадіях допоможе запобігти прогресуванню хвороби й уникнути негативних наслідків.

Визначення – що таке алкоголізм у літньому віці

Алкоголь належить до психоактивних речовин, яка в помірних дозах викликає ейфорію та змінює сприйняття навколишньої дійсності. Вживання великої кількості спиртного протягом тривалого часу призводить до пригнічення центральної нервової системи та формування залежності.

Алкоголізм у літньому віці – патологічний стан, який проявляється непереборним потягом до алкоголю, порушенням функцій внутрішніх органів, руйнуванням психіки та особистості людини.

Лікування алкоголізму наркоманії та ігроманії
Алкоголізм у літньому віці

З віком погіршується фізичне здоров’я, знижується імунітет, опірність, для відновлення після перенесених хвороб потрібно більше часу. Процес старіння супроводжується особистісними змінами. Люди похилого віку, як правило, приймають лікарські препарати з приводу гіпертонії, цукрового діабету, патології серцево-судинної системи та інших хронічних захворювань. Вживання алкоголю може посилити побічні реакції медикаментів і викликати серйозні ускладнення.

На тлі систематичного вживання етаноловмісних напоїв настає швидке сп’яніння, більшою мірою виражені симптоми інтоксикації та абстиненції. Порівняно з молодими пацієнтами, люди похилого віку більш сприйнятливі до спиртного, залежність розвивається за менших доз алкоголю і регулярності прийому. Це пов’язано зі зниженням вмісту води в літньому організмі, погіршенням роботи печінки та іншими особливостями.

Серед патологій психічної сфери у людей старше 65 років алкоголізм посідає третє місце за частотою діагностування. До 10% госпіталізацій у психіатричний стаціонар із цим діагнозом припадає на старшу вікову категорію.

Варто зазначити, що трапляються 2 типи літніх алкоголіків: одні з них почали зловживати в молодості, інші – у похилому віці (у цьому разі причинами стають стресові ситуації та соціальні проблеми).

Симптоми алкоголізму в літньому віці

Постійне бажання випити, звичка знімати неприємності та напруження за допомогою спиртного призводять до стрімкого розвитку залежності. Швидко формується похмільний синдром, відбуваються особистісні зміни та моральна деградація. У цьому віці існує обтяженість супутніми фізичними захворюваннями, нерідко виникають психотичні розлади, судомні напади та інші негативні стани.

Клінічний перебіг алкоголізму в літніх людей має низку особливостей:

швидкий темп розвитку захворювання;
для сп’яніння достатньо невеликих доз алкоголю;
нетривалі та рідкісні запої;
виражений абстинентний синдром може тривати кілька днів і супроводжується важкою симптоматикою, порушеннями серцевої діяльності;
різке погіршення психічних функцій, зниження пам’яті, концентрації уваги, розвиток слабоумства за короткий період часу;
тривожно-депресивні прояви, плаксивість, емоційна нестійкість;
виникнення психотичних розладів унаслідок зловживання алкоголем.

Захворювання в пізньому віці протікає на тлі соматичних та органічних патологій мозку, що впливає на його перебіг. Прогноз захворювання багато в чому залежить від своєчасного звернення до клініки психічного здоров’я та ефективності призначеної терапії.

Причини алкоголізму в літньому віці

Люди старше 60 років починають зловживати спиртним через низку причин. Припинення трудової діяльності, вихід на пенсію нерідко супроводжується стресом. Людина вважає себе марною, “випадає” зі звичного середовища, не знає, чим займатися у вільний час, якого стає надто багато. Особливо схильні до хвороби самотні, озлоблені та розчаровані життям люди.

Одна з основних причин патології – регулярне вживання спиртних напоїв у молодості.

Провокуючими факторами алкоголізму в старості є:

незадоволеність, нереалізованість планів і цілей;
негативні події;
хронічні стреси;
соціальна ізоляція, брак спілкування;
непорозуміння, образа на близьких;
емоційна травма на тлі втрати чоловіка, друзів;
депресія;
фізичний і психологічний дискомфорт у разі хронічних захворювань;
матеріальні труднощі.


Важливу роль відіграє сам факт старіння і поява проблем, пов’язаних із віком.

Класифікація алкоголізму в літньому віці

У літніх людей усі стадії захворювання проходять за 3-5 років:

Початкова. Виникає непереборний потяг до алкоголю, бажання досягти сп’яніння і бажаних ефектів: ейфорії, розслабленості та благополуччя. Часто пацієнт намагається протистояти згубній пристрасті, але, як правило, безуспішно. У цей період знижується контроль кількості споживаного спиртного, підвищується стійкість до алкоголю. У період тверезості виникає внутрішній дискомфорт, напруга, поганий настрій. Епізодичне вживання стає систематичним.
Друга стадія супроводжується розвитком фізичної залежності та появою абстиненції на тлі припинення прийому етанолу. Синдром відміни проявляється болісною і болючою симптоматикою. Щоб позбутися неприємних відчуттів, хворий приймає нову порцію алкоголю. Пацієнт стає грубим, дратівливим, запальним, змінюються риси характеру. Порушення функцій життєво важливих органів призводить до серйозних наслідків.
На останньому етапі хвороби виникає нестримна тяга до спиртного, втрачається ситуаційний контроль, знижується опірність організму. Характерні важкі ураження печінки, серця, судин, травної системи, головного мозку.

Ускладнення алкоголізму в літньому віці

Вживання спиртних напоїв у літньому віці погіршує загальне самопочуття, посилює перебіг супутніх патологій, посилює вікові зміни.

Алкоголізм – одна з головних причин випадкових падінь і важких травм, нерідко зі смертельними наслідками.

Підвищується ймовірність розвитку злоякісних новоутворень.

Чим небезпечний алкоголь для літніх людей? Зловживання спиртним у старшій віковій групі призводить до тяжких наслідків. Серед них:

загострення хронічних захворювань;
проблеми з боку серцево-судинної системи: артеріальна гіпертензія, аритмії, серцева недостатність, ризик розвитку інфаркту міокарда та крововиливу в мозок;
ниркова та печінкова дисфункція;
фізичне виснаження;
остеопороз, патології опорно-рухового апарату;
порушення роботи тазових органів;
стійке безсоння.
Зниження імунітету сприяє частим інфекційним і гнійно-запальним процесам. Характерними хворобами літніх алкоголіків є алкогольна міокардіодистрофія, туберкульоз, жирова дистрофія печінки, поліневрит, енцефалопатія, судомний синдром.

До психічних розладів, що виникають внаслідок залежності, належать: перепади настрою, підвищена тривожність, агресія, когнітивні порушення, дезорієнтація в часі та навколишньому середовищі. Вживання спиртних напоїв протягом тривалого часу в похилому віці неминуче призводить до атрофії мозку і недоумства. На тлі сформованої залежності виникають алкогольні психози та інші небезпечні стани.

Лікування алкоголізму наркоманії та ігроманії
Алкоголізм у літньому віці

Люди похилого віку потребують підвищеної уваги та турботи з боку близьких. Необхідно розуміти, що пацієнти в більшості випадків не вважають себе залежними і ставляться до свого стану без критики. Зміни поведінки, настрою, зовнішнього вигляду, надмірна замкнутість, проблеми з пам’яттю та інші тривожні ознаки є приводом для звернення до нарколога. Завдання близьких – переконати літнього родича в необхідності лікування, проявити розуміння, забезпечити всебічну підтримку і допомогу.

Раннє звернення до лікаря клініки психічного здоров’я допоможе уникнути розвитку хвороби та небажаних наслідків.

Діагностика та лікування алкоголізму у літніх людей

У зв’язку із запереченням наявності проблеми та відсутністю мотивації алкоголізм є однією з найбільш важковиліковних хвороб. Самостійно впоратися із залежністю неможливо. Необхідна кваліфікована допомога і повноцінна програма реабілітації.

Діагноз встановлює тільки фахівець клініки після проведення необхідних діагностичних заходів. Основні критерії – анамнез, докладне опитування пацієнта та його родичів, виявлення причин, зовнішніх подразників, що викликають пияцтво.

Додатково проводять лабораторні аналізи крові та сечі, дослідження біологічних проб і певні тести. За показаннями призначають консультації профільних фахівців.

Лікування алкоголізму літніх вимагає особливого, комплексного підходу і постійного медичного спостереження. Лікарі-наркологи центру психічного здоров’я складають індивідуальний план терапії та відновлення залежно від стажу алкоголізації, віку, загального стану здоров’я, тяжкості супутніх патологій.

Методи лікування алкоголізму в старості:

Обов’язкова процедура детоксикації, тобто очищення організму від етанолу і продуктів його розпаду.
Симптоматична медикаментозна терапія, спрямована на нормалізацію порушених функцій внутрішніх органів, поліпшення сну, усунення хворобливих відчуттів, симптомів депресії, психічних розладів.
Психотерапія, метою якої є виявлення психоемоційних чинників, що провокують вживання спиртного, мотивація хворого на лікування, попередження подальшого розвитку хвороби. Використовуються когнітивно-поведінкова, сімейна, гештальт-терапія. Психотерапевтичні сеанси в комплексі з іншими заходами допомагають сформувати нові погляди, знайти сенс життя і відчути себе корисним.
Реабілітація – важлива частина програми терапії. Робота з психологом допомагає зняти напругу і налаштувати пацієнта на здоровий спосіб життя. Велике значення в боротьбі із залежністю має підтримка сім’ї та друзів.
Проходження повного курсу і виконання лікарських рекомендацій дає змогу досягти стійкої ремісії та поліпшити якість життя пацієнта.

Профілактика та рекомендації

Щоб запобігти алкоголізації, необхідно піклуватися, бути уважним до літнього родича і за появи перших ознак вживання спиртного звернутися до нарколога. Лікар допоможе визначити причини пияцтва та призначить ефективне лікування.

Необхідно створити сприятливу обстановку, комфортні умови для близького. Здоровий спосіб життя, повноцінне харчування, достатній сон, помірні фізичні навантаження, прогулянки та хобі відіграють важливу роль у профілактиці захворювання.

Література

Клініка та терапія алкогольних захворювань. Том 2
Розділ бібліотеки: Основи психотерапії
Співавтори: Гофман А.Г., Крилов Є.М.

Залежність. Сімейна хвороба
Москаленко В.Д. | Сімейна терапія

Наркозалежність і коморбідні розлади поведінки
Менделевич В.Д. | Медична психологія

Співзалежність у разі алкоголізму та наркоманії
Москаленко В.Д. | Сімейна терапія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *